Ana Sayfa » Sri Lanka Vizesi » Turist Vizesi

Turist Vizesi

Sri Lanka’ya ücretsiz ziyaret vizesi seyahatiyle ilgili bildirim

Aşağıda listelenen ülkelerin pasaportlarına sahip olan ve Sri Lanka’ya turistik amaçlı seyahat edenler için ETA ücret feragat programı süresinin 31.01.2020 tarihinden itibaren sona erdiğini lütfen unutmayın.

Buna göre, Elektronik Seyahat Yetkilendirme (ETA) Sistemi otomatik olarak önceki sürüme dönüştürülecek ve Sri Lanka Göçmenlik ve Göçmenlik Dairesi web sitesinde belirtildiği gibi aynı ödeme yapısı uygulanacaktır.

 http://www.eta.gov.lk/slvisa/

Online başvuru

Kısa bir süre için Sri Lanka’yı ziyaret edecek herhangi bir yabancı uyruklu kişinin, giriş limanında gereksiz gecikmelerden kaçınmak ve gelişmiş ön izne uymak için yolculuktan önce ETA’ya başvurması ve ön onay alması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilenler dışında herhangi bir başka ülkeden amaçlanan bir yolcunun, tatil ziyareti, transit geçiş planlaması, Sri Lanka’ya varıştan önce www.eta.gov.lk adresinden vize (ETA) başvurması ve alması gerekir

 

ETA türleri:

• 30 (otuz) günlük çift girişli Turist amaçlı ETA

• Transit için tahmini varış süresi 07 (yedi) gündür. (İlk 48 saat ücretsizdir.)

Sri Lanka’da 30 günden fazla kalmak isteyen bir ziyaretçi uzatma başvurusunda bulunabilir. Kısa süreli ziyaret vizesi, ilk aşamada varış tarihinden itibaren 90 güne ve ikinci aşamada 90 güne kadar uzatılabilir.

 

Uzatma başvurusu, Göçmenlik Dairesi’nin (merkez ofis), Kolombo’nun Vize Bölümüne Departmanı ziyaret ederek veya bir Yetkili Acente aracılığıyla yapılmalıdır.

Çevrimiçi başvuru yapabilecek durumda olmayanlar veya çevrimiçi olarak başvuru yapamayanlar, Büyükelçiliğin taleplerini başvuru sahibi adına Göçmenlik ve Göçmenlik Bakanlığı’na danışarak işleme alabilmesi için bu Elçiliğe başvuruda bulunabilirler. Başvurunun eksiksiz yapılması halinde vize 3 (üç) iş günü içerisinde teslim edilecektir.

Gerekli belgeler

• Gerektiği gibi doldurulmuş başvuru

• Başvuru sahibinin geçerli pasaportu ve pasaportun bir kopyası (varış tarihinden itibaren altı aylık geçerli bir pasaport gereklidir)

• Uçak bileti fotokopisi

• İlgili vize ücreti (30 gün veya daha az 35 USD, tek girişli)

 

Varış Vizesi (sadece turist vizesi için geçerlidir)

Sri Lanka Diplomatik Misyonları aracılığıyla çevrimiçi başvuru yapabilecek durumda olmayanlar veya acil bir durumda seyahat edenler, havalimanındaki özel kontuarlara başvurabilirler.

Gerekli belgeler

• Usulüne uygun doldurulmuş başvuru

• Ödeme VISA, MASTER VE AMERICAN EXPRESS (Kredi / Banka Kartları) ile yapılabilir.

• Veya Sri Lanka Merkez Bankası tarafından belirlenen yabancı para birimlerinden biri (çizelge ii)